W listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, lecz o jej kształcie w znacznej mierze zdecydowały wydarzenia następnych miesięcy. Listopadowa euforia szybko minęła, a Polacy musieli stawić czoła nie tylko wyzwaniom wynikającym z wielkiej polityki, ale także kłopotom dnia codziennego. Na pierwszy rzut oka mogło się wydawać, że nie podołają wyjątkowemu zadaniu, jakim była budowa nowego państwa. Następstwa wojny, dezorganizacja życia społecznego, bieda, różnice wynikające z porozbiorowego dziedzictwa były trudnym sprawdzianem dla całego społeczeństwa.
A jednak się udało! Powołano organy władzy, przeprowadzono wybory do Sejmu Ustawodawczego, utworzono policję państwową oraz terenowe oddziały administracji i sądownictwa. Zorganizowano armię, która już w kolejnym roku miała przejść próbę decydującą o być albo nie być młodego państwa.
Profesor Andrzej Chwalba przygląda się zagadnieniom politycznym i procesom społecznym w roku, który - choć pozostaje w cieniu podręcznikowego 1918 - w znacznej mierze przesądziło rzeczywistym kształcie II Rzeczpospolitej.
21 najważniejszych pytań, przed którymi stanęła ludzkość.
Czy sztuczna inteligencja zastąpi ludzi? Czy da się uniknąć katastrofy ekologicznej? Jak będzie wyglądać świat zmodyfikowanych biotechnologicznie ludzi? Czy demokracja przetrwa? Czy terroryści sięgną po broń jądrową? Czy rynek będzie decydował o wszystkim?
Jak przygotować się na to, co nas czeka za 5, 10 i 15 lat?
Y.N. Harari w Sapiens zajmował się przeszłością, w Homo deus przyszłością, a w 21 lekcjach skupia się na teraźniejszości. Zdaniem izraelskiego myśliciela, technika i biotechnologia wkrótce zmienią świat w stopniu nie mającym swojego odpowiednika w przeszłości. Według Harariego nie powinniśmy pozostawić decyzji o przyszłości ludzkiej cywilizacji korporacjom, przypadkowi i anonimowym siłom. Zmian, ku którym zmierzamy, nie da się uniknąć, warto - o czym przekonuje Harari - zastanowić się, jako można stawić im czoło.
UWAGI:
Indeks. Oznaczenia odpowiedzialności: Yuval Noah Harari ; przełożył Michał Romanek.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 14 dni
Alfabet to książka na stulecie odzyskania niepodległości! Krótkie hasła, jak elementy układanki, tworzą obraz niepodległej Polski. Oprócz oczywistych tematów jak akcje zbrojne, zabiegi dyplomatyczne czy rozpad mocarstw, pokazujemy też ciekawostki, np. co łączy wojnę polsko-bolszewicką z King Kongiem? Poznacie odważne kurierki z czasów wojny, genialnego inżyniera, złotą medalistkę olimpijską... i wiele innych niezwykłych postaci, które tworzyły II Rzeczpospolitą. A jeśli poszukacie rodzinnych wspomnień i wyszperacie wiadomości o tym, co sto lat temu robili Wasi przodkowie, możecie ułożyć własne hasło!
Atlas podróżników : historie wypraw na krańce świata Tytuł oryginału: "Atlas das viagens e dos exploradores : as viagens de monges, naturalistas e outros viajantes de todos os tempos e lugares,". "Historie wypraw na krańce świata "
Edukacja i pedagogika Geografia i nauki o Ziemi Historia
ZAKRES CZASOWY:
350 p.n.e. -2000 r.
WYDANIE:
Wydanie I.
OPIS FIZYCZNY:
[1], 129, [1] strona : ilustracje ; 31 cm.
SYGNATURA:
91/III
KOD KRESKOWY
INWENTARZ:
560000519419
51941
ODBIORCY:
Dzieci. 9-13 lat.
UWAGI:
Bibliografia, netografia na stronie 129. Oznaczenia odpowiedzialności: [copyright for the text by] Isabel Minhós Martins ; [copyright for the illustrations [>>] by] Bernardo P. Carvalho ; [przekład: Tomasz Pindel].
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
ZAGINĄŁ GRZYBIARZ! Córka zaalarmowała władze po odnalezieniu opuszczonego samochodu. ŚMIERĆ NA GRZYBOBRANIU! Nie wrócił do domu o umówionej porze. Policja znalazła zwłoki. DRAMATYCZNA AKCJA RATOWNICZA! Uratowano nieprzytomnego grzybiarza.
Król lasu. Superbohater w świecie mykologii. Prawdziwek. Borowik. Ludzie są w stanie poświęcić życie, by znaleźć upragniony okaz.
Pal Karlsen, miłośnik grzybów z Norwegii, zabiera nas w fascynującą podróż w głąb borowikowego świata. By odkryć jego tajemnice, przemierza glob wzdłuż i wszerz. Poznaje różne oblicza prawdziwka - jedno z najpiękniejszych i najbardziej fantastycznych niespodziewanie odnajduje w Polsce, prawdziwej borowikowej ziemi obiecanej, gdzie natrafił na nieznany nowy wcześniej, gatunek.
Poznaj leśnego superherosa, który pojawia się tam, gdzie chce, i kiedy mu się tylko podoba. Którego nie da się udomowić. Grzyba anarchistę. bo każdy borowik jest z natury dziki. Oto jedyna biografia, która zawiera przepisy, jak ugotować jej bohatera.
UWAGI:
Bibliografia na stronach 262-263. Oznaczenia odpowiedzialności: Pal Karlsen ; przekład z języka norweskiego Małgorzata Rost.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 14 dni